LD1117S33CTR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 1.3V @ 800mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 800mA
Voltage - Input (Max) : 15V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 10 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-223
Mfr : STMicroelectronics
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LD1117
Description : IC REG LINEAR 3.3V 800MA SOT223
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223